• Konkurs

  62. Konkurs Piosenki Eurowizji

 • Data

  9, 11, 13 maja 2017 r.

 • Miejsce

  Międzynarodowe Centrum Wystawiennicze, Kijów, Ukraina

 • Slogan

  Celebrate Diversity

 • Półfinał

  Pierwszy

 • Artysta

  Kasia Moś

 • Utwór

  Flashlight

 • Autor tekstu

  Kasia Moś, Rickard Bonde Truumeel, Pete Barringer

 • Autor muzyki

  Kasia Moś, Rickard Bonde Truumeel, Pete Barringer

 • Dyrygent

 • Pozycja startowa

  Półfinał: 11/18
  Finał: 2/26

 • Zajęte miejsce / liczba krajów

  Półfinał: 9/18
  Finał: 22/26

 • Zdobyte punkty

  Półfinał: 119 punktów
  Finał: 64 punkty

 • Najwyższe noty

  Półfinał:
  Głosowanie telewidzów: Dwanaście punktów: 1 raz (Wielka Brytania)

  Głosowanie jurorów: Dwanaście punktów: 1 raz (Australia)

  Finał:

  Głosowanie telewidzów:  Dziesięć punktów: 1 raz (Wielka Brytania)

Like a bullet from a smoking gun
They try to tell us that we don’t belong
Creeping round at the depth of night
Just two shadows in love we were ghosts
Two hearts we’re invincible
When we’re together we’re untouchable
Haunted by if it’s wrong or right
Shadows in love we were ghosts

Fire, like a burning desire,
Taking me higher,
Walk in a wire,
We will never come down

It’s like a flashlight burning in our eyes
You call the dogs off, I got them hypnotized
You never catch us, take us by surprise
Running faster at the speed of light
Falling deeper got you in the sight
Bringing down your eyes in the sky

Like two animals on the run
Not afraid to fly into the sun
Invisible we don’t leave a trace
We’re shadows in love we were ghosts

Fire, like a burning desire,
Taking me higher,
Walk in a wire,
We will never come down

It’s like s flashlight burning in our eyes
You call the dogs off, I got them hypnotized
You never catch us, take us by surprise
Running faster at the speed of light
Falling deeper got you in a sight
Bringing down your eyes in the sky

Występ i teledysk

Wybór reprezentanta

27. grudnia 2016 TVP opublikowała regulamin „Krajowych Eliminacji 2017”, rozpoczynając tym samym proces aplikowania przez twórców, chcących reprezentować Polskę podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. 27. stycznia 2017 Telewizja Polska wystosowała komunikat, w którym poinformowała o przedłużeniu terminu zgłoszeń do 10. lutego ze względu na spore zainteresowanie twórców. 11. lutego opublikowano listę 10 uczestników, wybranych przez komisję, w skład której weszli: Grzegorz Brzozowicz, Mateusz Grzesiński, Ewa Nowicka, Konrad Smuga, Maciej Stanecki oraz Artur Orzech. Spośród ponad 150 zgłoszeń, wybrano 10 finalistów Krajowych Eliminacji:

 • Martin Fitch „Fight for us”
 • Kasia Moś „Flashlight”
 • Carmell „Faces”
 • Agata Nizińska „Reason”
 • Rafał Brzozowski „Sky over Europe”
 • Isabell Otrębus-Larsson „Voiceless”
 • Małgorzata Uściłowska (Lanberry) „Only human”
 • Aneta Sablik „Ulalala”
 • Paulla „Chcę tam z tobą być”
 • Olaf Bressa „You look good”.

Kontrowersje wzbudziła decyzja komisji o zakwalifikowaniu propozycji Lanberry „Only human”, angielskojęzycznej wersji utworu „Piątek”, której premiera miała miejsce 5. sierpnia 2016. Regulamin dopuszczał zgłoszenie utworów, opublikowanych po raz pierwszy po 1. września 2016. Telewizja Polska odpowiedziała na zarzuty i poinformowała, że za zgodą Europejskiej Unii Nadawców zdecydowała się dopuścić utwór „Only Human” do udziału w koncercie Krajowych Eliminacji.

Koncert Krajowych Eliminacji 2017 odbył się 18. lutego 2017 w siedzibie TVP. Prowadzącym koncert został Artur Orzech, natomiast w jury zasiedli Krzesimir Dębski, Robert Janowski, Włodek Pawlik, Maria Sadowska i Alicja Węgorzewska. Występy uczestników poprzedzone były krótkimi wizytówkami oraz wypowiedziami rodzin, przyjaciół i fanów uczestników koncertu.

Gośćmi specjalnymi koncertu byli: Michał Szpak, reprezentant Polski w 2016, który zaśpiewał swój eurowizyjny utwór „Color of Your Life”; Olivia Wieczorek, reprezentantka Polski w 14. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, z piosenką „Nie Zapomnij”, oraz Dorota „Doda” Rabczewska i zespól Virgin w medleyu eurowizyjnych hitów: „Heroes” Månsa Zelmerlöwa, „My Number One” Eleny Paparizou oraz „Waterloo” zespołu ABBA.

Ogłoszenie wyników podzielone było na dwa etapy. Jurorzy pojedynczo przedstawiali swoje oceny (skala 1-10), które po zsumowaniu zostały zamienione na punkty w skali 1-10. Następnie Artur Orzech ujawnił wyniki głosowania telewidzów. Faworytką komisji jurorskiej była Kasia Moś, natomiast Carmell zdobyła maksymalną notę w głosowaniu telewidzów. Po dodaniu do siebie obu punktacji okazało się, że pierwsze miejsce przypadło Kasi Moś, drugie Rafałowi Brzozowskiemu, a trzecie Carmell.

Przygotowania do Eurowizji

Działania promocyjne, mające na celu popularyzację utworu, rozpoczęły się już w kolejnym tygodniu po Krajowych Eliminacjach. 25. lutego artystka zaprezentowała konkursową propozycję podczas koncertu finałowego ukraińskich preselekcji, Vidbir. Reprezentantka wzięła również udział w szeregu eurowizyjnych koncertów promocyjnych, organizowanych przez społeczności fanowskie z całej Europy – Israel Calling w Tel Awiwie, Eurovision Spain Pre-Party w Madrycie, Eurovision Party w Londynie, Eurovision in Concert w Amsterdamie, Eurovision PreParty w Rydze.

Pomimo aktywnego zaangażowania w promocję utworu, awans Kasi Moś do koncertu finałowego stał pod znakiem zapytania. Notowania bukmacherskie sugerowały, że Polska zakończy swoją przygodę z Eurowizją w półfinale lub, w najlepszym przypadku, awansuje do finału z ostatniego, dziesiątego, miejsca. Finałowe typowania plasowały reprezentantkę Polski na 19. miejscu.

O ile koncepcja występu musiała zostać przygotowana wcześniej (za wizualizacje odpowiadała polecona przez Telewizję Polską firma zewnętrzna), tak wygląd sceniczny artystki do końca pozostał niespodzianką. Dopiero po próbach w Kijowie zdecydowano, w której kreacji (obie suknie zostały zaprojektowane i uszyte przez polskie studio Mario Menezi) artystka zaprezentuje się podczas półfinału.

Na konkursie

W skład polskiej delegacji na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji w Kijowie weszli:

 • Mateusz Grzesiński – Head of Delegation, Head of Press
 • Kasia Moś (główna wokalistka)
 • Mateusz Moś (brat artystki, skrzypek)
 • Katarzyna Surmik (managerka artystki)
 • Krzysztof Bieńko (Head of Press, operator)
 • Konrad Smuga (reżyser występu)

Reakcje

„Kochani, to już koniec przygody eurowizyjnej. Przez ostatnie dwa miesiące mojego życia starałam się być najlepszym „ambasadorem” naszego kraju w Europie. Zaśpiewałam na wszystkich możliwych imprezach przed eurowizyjnych: Ryga, Londyn, Tel- Aviv, Amsterdam, Madryt i Praga, udzieliłam ogromu wywiadów i poznałam przemiłych ludzi, którzy dodawali mi wiary i sił. Dzisiaj ( po pierwszej od dawna przespanej nocy) targają mną mieszane uczucia, z jednej strony jestem przeszczęśliwa i dumna, że udało się osiągnąć najważniejszy cel, jakim było wejście do finału. Z drugiej strony jest mi przykro, ponieważ, wiem, że wykonałam swoją pracę w 100 %, zaśpiewałam najlepiej jak potrafię, jestem z występu bardzo zadowolona i tak po ludzku liczyłam na wyższe miejsce w finale”, Kasia Moś na Instagramie.

Ciekawe wypowiedzi

„Konstruktywną krytykę biorę pod uwagę. Staram się jednak słuchać siebie – tak robię od lat”. (Eurowizja.org)

„Dla mnie najpiękniejsze jest to, kiedy wychodzę na scenę i widzę ludzi, którzy odbierają moją muzykę i wymieniają się ze mną energią”. (Plejada.pl)

„Jeżeli nie przejdę do finału, to myślę, że ludzie będą negatywnie wypowiadać się na mój temat”. („Viva!”)

„Jest tylu świetnych wokalistów w tym konkursie, tyle świetnych piosenek, tylu świetnych odpadło… Muzyka ma jednoczyć, muzyka nie może być aż tak oceniana, bo tak naprawdę każdy z nas lubi co innego i jest żal tych, którzy nie przeszli”. („Viva!”)

 „Pracowałam na to [występ na Eurowizji – red.] wiele lat i chcę podziękować wszystkim, którzy nas wsparli. Mieliśmy ogromne wsparcie od fanów i ludzi, których poznałam dzięki tej wspaniałej przygodzie” („Dzień dobry TVN”)

„[Eurowizja] to niezwykła szkoła życia i komunikacji”. (Pudelek.tv)

„Czułam na scenie ciepło i moc. To było niesamowite. Ktoś bardzo dobrze mi życzył”. (Plotek.pl)

„[Eurowizja] to był niewątpliwie duży krok naprzód. Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy – finał”. (Eurowizja.org)

„Absolutnie nie żałuję, że wzięłam udział w tym konkursie, bo otworzył mi wiele dróg” (Studencka.tv)

„Na tę chwilę myślę, że nie wrócę na Eurowizję. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w konkursie, doświadczyć wielu niesamowitych rzeczy, poznać was (fanów i zespół Norma John – red.)”. (Eurowizja.org)

Wywiady z reprezentantem

„Na Eurowizji ważne jest, żeby się wyróżniać. Można się wyróżniać w sposób taki, że się wpuści bardzo dużo tancerzy, kolorowego światła, włączy lasery i różne cuda zrobi albo wyróżniać się skromnością. Myśmy w tym roku postanowili wyróżnić się skromnością tego występu i też przekazem, bardzo mocnym. Kasia walczy o prawa zwierząt i to właśnie jest główny przekaz tej piosenki. Mam nadzieję, że jest to bardzo czytelne i jasne. Jej moc wokalna nie wymaga jakiejś wielkiej oprawy, ona sama w sobie, swoją ekspresją wypełnia scenę, więc postaraliśmy się tego nie zepsuć, ale też przekazać tę myśl, którą na pierwszym spotkaniu ustaliliśmy, że o to nam będzie chodziło w tej piosence. Wszyscy nas słuchają, wszyscy chcą nam pomóc. Wiadomo, że chcielibyśmy mieć więcej czasu i więcej pieniędzy na to wszystko, ale w ramach tego, co mamy, dzięki temu, że telewizja wsparła występ Kasi, mamy to, co mamy i robimy, co możemy. Natomiast naprawdę tutaj są wszyscy pomocni i jest super”.

Konrad Smuga, reżyser występu, dla eurowizja.org po drugiej próbie Kasi Moś w Kijowie, 6. maja 2017

Inne związki z Eurowizją

03.03.2018 – Członkini jury podczas Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018

29.05.2018 – Utwór „Wild Eyes” z zespołem Norma John, reprezentantami Finlandii na Konkursie Piosenki Eurowizji 2017

opracowanie rocznika: Bartłomiej Wójtowicz