• Konkurs

  53. Konkurs Piosenki Eurowizji

 • Data

  20, 22, 24 maja 2008 r.

 • Miejsce

  Belgradzka Arena, Belgrad (Serbia)

 • Slogan

  Confluence of Sound (Zbieżność dźwięku)

 • Półfinał

  Pierwszy

 • Artysta

  Isis Gee

 • Utwór

  For Life

 • Autor tekstu

  Isis Gee

 • Autor muzyki

  Isis Gee

 • Dyrygent

 • Pozycja startowa

  Półfinał: 10/19
  Finał: 10/25

 • Zajęte miejsce / liczba krajów

  Półfinał: 10/19
  Finał: 24/25

 • Zdobyte punkty

  Półfinał: 42 punkty
  Finał: 14 punktów

 • Najwyższe noty

  12 punktów z Irlandii (półfinał)
  10 punktów z Irlandii (finał)

I had no choice

Perfectly clear from the start

I heard your voice

And I was falling

Into a space

Where daylight kisses moonlit’skies

It was the place

As written in your eyes

And oh, we made it

We finally found our way

And celebrating

Just where we… we stand today

 

Refren: I’ll let my heart show the way

Oceans and mountains between us

Because your love is why

You made the wrong right

I will give my all

Will heed your call

For Life

 

I had no choice

Perfectly clear from the start

I will rejoice

Embrace your calling

And into a space

Where daylight kisses moonlit’skies

I heard your voice

And I knew it was for life

 

Refren

Występ i teledysk

Wybór reprezentanta

Początkowo pojawiły się spekulacje, jakoby Polskę miała w stolicy Serbii reprezentować wybrana wewnętrznie Natasza Urbańska, która na antenie TVP była wówczas gwiazdą programów „Przebojowa Noc” oraz „Złota sobota”. Wkrótce zostały jednak zdementowane, ponieważ ogłoszono regulamin otwartych preselekcji. Reprezentant został wybrany podczas koncertu Piosenka dla Europy 2008, do którego zgłoszono ok. 100 utworów. Komisja jurorska (Piotr Klatt, Paweł Sztompke, Artur Orzech, Magda Czapińska, Zuzanna Łapicka-Olbrychska, Agata Krysiak, Ryszard Poznakowski, Robert Obcowski, Tomasz Deszczyński) wybrała 10 finalistów (Afromental, Edi Ann, Isis Gee, Kasia Nova, Margo, Man Meadow, Sandra Oxenryd, Starnawski & Urban Noiz, Queens i Krzysztof Zalewski, który został zdyskwalifikowany, a jego miejsce zajęła grupa Plastic). W finale wystąpiły też zdobywczynie tzw. „dzikiej karty”, tj. Natasza Urbańska i Izabela Kopeć (trzecią „dziką kartę” zdobył zespół Żywiołak, ale został zdyskwalifikowany).

Plotkowano, że wyniki są ustawione i wygrać ma Natasza Urbańska, czemu TVP zaprzeczyła. W finale wygrała Isis Gee, która zdobyła maksymalną liczbę 24 punktów w głosowaniu widzów i jury (Maryla Rodowicz, Paweł Sztompke, Janusz Kosiński i Adrian Stanisławski z OGAE Polska).

Isis Gee zgłosiła się do konkursu za namową fanów, którzy wysyłali jej „setki wiadomości w okresie świątecznym z prośbą, by się zgłosiła”.

„Informację [o udziale w koncercie] dostaliśmy SMS-em od znajomych z Polski podczas podróży do Jordanii”, Isis Gee dla Eurowizja.com.pl.

Przygotowania do Eurowizji

Przed udziałem w konkursie reprezentantka Polski wystąpiła jako gość specjalny w irlandzkim programie reality-show „The Late Late Show” i wystąpiła w trakcie koncertu promocyjnego „UK Preview Party” oraz dostała zaproszenie do występu w trakcie selekcji w Bośni i Hercegowinie. Jej album można było wygrać w konkursie na stronie Eurovision.tv. Już w trakcie pobytu w  Belgradzie delegacja przygotowała Polish Party.

U bukmacherów zajmowaliśmy miejsce w drugiej połowie stawki (200/1). Byliśmy jednym z typów do wejścia do finału, ale nie pewniakiem.

Na konkursie

Na fortepianie zagrał Adam Gołębiowski, na scenie pojawiły się też skrzypaczki: Patrycja Kawecka, Beata Lapuk, Joanna Maksymowicz (Jona Ardyn) i Małgorzata Liberska.

Życzenia powodzenia przekazał piosenkarce Julio Iglesias, jeden z najpopularniejszych hiszpańskich wokalistów.

Reakcje

Po finale eliminacji doceniano piosenkę Isis Gee. Przypominano, że była główną faworytką internautów do wygrania selekcji, wygrała też głosowanie OGAE Polska.

„TVP S.A ponosi olbrzymie koszty licencji (opłata uczestnictwa), łączy (transmisja) i pobytu polskiej ekipy w Belgradzie. Dlatego cieszmy się, że Management Pani Isis Gee wspiera nasze przygotowania do finału Konkursu promocją piosenki naszego reprezentanta w Europie. (…) [Od reprezentantki oczekujemy] finału i godnego reprezentowania marki TVP S.A.”, Aneta Wrona z TVP dla Eurowizja.com.pl.

„[Przygotowania do występu na Eurowizji idą] pełną parą. Mnóstwo czasu poświęcamy na promocję, co wiąże się z częstymi wyjazdami, spotkaniami z prasą, także międzynarodową. Ale nie mam powodów do narzekania – jestem szczęśliwa, choć nie pamiętam, kiedy ostatnio miałam wolną sobotę czy niedzielę. Takie są realia w świecie muzycznym: chcesz coś osiągnąć, musisz dużo pracować. (…)Nie mogę się go doczekać! Oczywiście, jak każdy, kto występuje na scenie, odczuwam dreszczyk emocji. Ale mam w sobie masę pozytywnej energii, która tylko czeka, by się wydostać”, wywiad dla Kobieta.pl

Niestety, artystka musiała mierzyć się także z oskarżeniami, wynikającymi z serii publikacji na portalach plotkarskich i w mediach w ogóle, dotyczących rzekomego ukrywania przed opinią swojego transseksualizmu.

Ciekawe wypowiedzi

„W czasie, kiedy nagrałam piosenkę, moja kuzynka zginęła w wypadku samochodowym. To było bardzo symboliczne… Szczególnie, że utwór zatytułowany jest ‘For Life’, czyli ‘przez całe życie’. Cała sytuacja była dla mnie bardzo trudna. (…) To właśnie jej zadedykowałam tę piosenkę”, Isis Gee dla TVP.

„Samą melodię wymyśliłam bardzo szybko, raptem w dziesięć minut. Ale całość dopieszczałam jakieś kilka miesięcy”, Isis Gee dla Kobieta.pl.

Wywiady z reprezentantem

„Eurowizyjne doświadczenie uważam za naprawdę niezwykłe, uczące pokory i wzmacniające w wielu aspektach. Możliwość reprezentowania Polski, kraju mojego męża, mojej rodziny, kraju wspaniałych ludzi, była dla mnie ogromnym honorem i zawsze będę niewyobrażalnie wdzięczna Polakom za zaufanie, jakim mnie obdarzyli. Fakt, iż byłam częścią tego konkursu wywarł na mnie niezapomniane wrażenie. (…) Ogólnie rzecz biorąc, osiągnęłam to, co chciałam i jestem z tego dumna. Sama wiedza o tym, że utwór który napisałam z miłości dotarł do wielu serc daje mi niesamowitą radość. Oczywiście chciałabym zająć dla Polski wyższe miejsce, ale gdy tylko dotarliśmy do Belgradu musiałam zmierzyć się z realiami dotyczącymi tego, co o konkursie się mówiło w kwestii polityki, braku jurorów w finale, ostrej rywalizacji (ponad 40 krajów). Poza tym, realia były takie, że z balladą o miłości ciężko było zająć wysokie miejsce na konkursie w tych czasach. (…)Do dzisiaj dostajemy wiadomości ze świata, gdzie ludzie dzielą się z nami tym, że grają ten utwór na ślubach, chrztach dzieci – czyli podczas najważniejszych momentów ich życia. I to mnie wzrusza, o to chodzi w muzyce”

„Eurowizja była fantastycznym wydarzeniem, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Byłam niezwykle wdzięczna i dumna, że mogłam reprezentować Polskę – kraj rodzinny moich przodków – w międzynarodowym wydarzeniu, które jednoczy różne kraje poprzez dar muzyki. Żyję w poczuciu wielkiej wdzięczności, że przydarzyła mi się taka okazja. Wiedząc, że w 2008 r. udział w konkursie brało ponad 2 razy więcej państw niż na przykład 20 lat wcześniej, zdecydowałam się zachować otwarty umysł, rozważając oczywiste potencjalne kontrowersje i ryzyko, wynikające z otoczki politycznej wokół konkursu”.

„Wracając pamięcią do tych chwil… Byłam właściwie wzruszona – z kilku powodów. Wiele osób nie wie, ale moja młoda kuzynka Mandy, która była dla mnie jak siostra, odeszła nagle w wypadku samochodowym, który miał miejsce, gdy kręciłam klip do For life. Od tego momentu piosenka posiadała dla mnie niezwykły ładunek emocjonalny, gdy ją śpiewałam i wiązałam tę sytuację z piosenką. Gdy oglądam swoje eurowizyjne występy widzę i słyszę łzy, z którymi walczyłam. To był dla mnie czas pełen wyzwań. Dodatkowo doświadczyłam wtedy przykrości wynikających ze sfabrykowanych newsów z portali plotkarskich, więc w tym samym czasie miałam kilka naprawdę przykrych doświadczeń”.

https://eurowizja.org/tamara-gee-dla-eurowizja-org/

https://eurowizja.org/tamara-gee-chcialabym-ponownie-wystapic-na-eurowizji/

opracowanie rocznika: Sergiusz Królak