• Konkurs

  44. Konkurs Piosenki Eurowizji

 • Data

  29 maja 1999 r.

 • Miejsce

  Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Jerozolima (Izrael)

 • Slogan

 • Półfinał

 • Artysta

  Mietek Szcześniak

 • Utwór

  Przytul Mnie Mocno

 • Autor tekstu

  Wojciech Ziembicki

 • Autor muzyki

  Seweryn Krajewski

 • Dyrygent

 • Pozycja startowa

  12/23

 • Zajęte miejsce / liczba krajów

  18/23

 • Zdobyte punkty

  17 punktów

 • Najwyższe noty

  7 punktów z Litwy

Nie wiem kto
dopisał tekst
do naszych ról

Nie wiem skąd
w tych rolach błąd
i żal i ból

Prowadź mnie
do prostych słów
przez każdy dzień

Prowadź mnie
gdy światło drży
i gdy pada cień

Przytul mnie
i połam lód
w opłatki kry

Przytul mnie
nadejdzie znów
wiosenny świt

Dopóki żal
naprawia błąd
nadzieję mam

Dopóki łza
jest jeszcze łzą
nie jestem sam

nie jestem sam

Jeśli łza
jest jeszcze łzą
nie jestem sam

nie jestem sam

Występ i teledysk

Wybór reprezentanta

W tym roku, w odróżnieniu od lat poprzednich, najpierw wybrano piosenkę, a dopiero potem wykonawcę. Utwór „Przytul mnie mocno” Seweryna Krajewskiego i Wojciecha Ziembickiego nagrała czwórka wokalistów: Natalia Kukulska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Piaseczny i Kasia Stankiewicz. 9 marca 1999 roku w „Teleexpressie” podano do publicznej wiadomości, że Polskę w 44. Konkursie Piosenki Eurowizji reprezentować będzie Mietek Szcześniak. Ponoć jego wykonanie piosenki, zdaniem komisji oceniającej, było najczulsze, choć w wywiadzie na potrzeby projektu „25 lat Polski na Eurowizji” Marek Sierocki przyznał, że nie brakowało także zwolenników interpretacji utworu „Przytul mnie mocno” Piaska.

Po latach Mietek przyznał, że jego występ w tym widowisku był pomysłem wytwórni płytowej, z którą miał podpisany kontrakt, a występ na Eurowizji nauczył go, by już nigdy nie śpiewać w miejscach, które nie są dla niego przeznaczone.

Na konkursie

Mieczysławowi Szcześniakowi na scenie towarzyszyły dwie skrzypaczki. Zostały one zaangażowane do polskiej delegacji przez organizatora Eurowizji 1999, po wcześniejszym zgłoszeniu nadawcy zapotrzebowania na dwie dodatkowe osoby, które powinny być częścią polskiej prezentacji.

Reakcje

Tydzień po Eurowizji Mietek Szcześniak był gościem Doroty Szpetkowskiej w programie Telewizji Polonia „Brawo Bis”. Prowadząca wskazała powody, przez które nie możemy wystąpić w konkursie w 2000 roku. Wyraziła przekonanie, że być może za dwa lata, jeśli w ogóle wrócimy, zostanie zorganizowany koncert z wieloma wykonawcami i konkursem audio-tele, a polska publiczność sama wybierze piosenkę. W wywiadzie dominował bardzo pesymistyczny ton, który udzielił się także dzwoniącym do programu widzom. Padały nawet sugestie, by następnym razem na konkurs wysłać przedstawicieli nurtu disco-polo, bo konkurs ten stracił już na znaczeniu.

Wokalista przyznał, że gdyby sam mógł decydować o tym, co zaśpiewać na konkursie, sięgnąłby po inny repertuar, a już na pewno skorzystałby z szansy zaśpiewania po angielsku, co dopuszczał zmieniony w 1999 roku regulamin Eurowizji.

„Już nigdy nie dam się przekonać, żeby śpiewać w miejscach, które nie są przeznaczone dla mnie. Moim zadaniem jest śpiewać w miejscach, gdzie liczy się dobra muzyka i dobre wykonawstwo”, powiedział w wywiadzie dla JazzSoul.pl

Inne związki z Eurowizją

Mieczysław Szcześniak zasiadał w polskim jury, oceniającym konkursowe utwory w półfinale i finale Eurowizji w 2014 roku.
Wystąpił także jako gość specjalny krajowych eliminacji 2010, gdzie wspominał swój udział w konkursie w 1999 roku.

„To są przede wszystkim emocje, wiadomo, że każdy artysta ostatecznie reprezentuje siebie i swoją muzykę. Ale to jest konkurs, więc emocje są dojmujące. A poza tym ten słodki ciężar reprezentowania naszego kraju…”, podkreślał w rozmowie z prowadzącą koncert, Aleksandrą Rosiak.

Mietek Szcześniak – Przytul mnie mocno, tekst piosenki, tekstowo.pl https://www.tekstowo.pl/piosenka,mieczyslaw_szczesniak,przytul_mnie_mocno.html

Co by było, gdyby… Polska na Eurowizji od kuchni – cz.2, eurowizja.org, autor: Konrad Szczęsny https://eurowizja.org/co-by-bylo-gdyby-polska-na-eurowizji-od-kuchni-cz-2/

Wywiad: Mietek Szcześniak dla JazzSoul.pl, autor: Mateusz Ryman https://jazzsoul.pl/2011/10/29/wywiad-mietek-szczesniak-dla-jazzsoul-pl/

opracowanie rocznika: Arkadiusz Gil