• Konkurs

  61. Konkurs Piosenki Eurowizji

 • Data

  10, 12, 14 maja 2016 r.

 • Miejsce

  Globen Arena, Sztokholm (Szwecja)

 • Slogan

  Come Together

 • Półfinał

  Drugi

 • Artysta

  Michał Szpak

 • Utwór

  Color Of Your Life

 • Autor tekstu

  Kamil Varen

 • Autor muzyki

  Andy Palmer

 • Dyrygent

 • Pozycja startowa

  Półfinał: 2/18
  Finał: 12/26

 • Zajęte miejsce / liczba krajów

  Półfinał: 6/18
  Finał: 8/26

 • Zdobyte punkty

  Półfinał: 151
  Finał: 229

 • Najwyższe noty

  Półfinał:
  Głosowanie telewidzów: Dwanaście punktów: 3 razy (Ukraina, Belgia, Niemcy)
  Głosowanie jurorów: Cztery punkty: 1 raz (Norwegia)

  Finał:
  Głosowanie telewidzów: Dwanaście punktów: 2 razy (Austria, Belgia)
  Głosowanie jurorów: Trzy punkty: 1 raz (Litwa)

When loneliness is knocking on your door
Everything you loved
Just disappears
And when you feel that everything is lost
You need to know
There’s no life without tears

Tell me black or white
What colour is your life
Try to ask your heart
Who you really are

No one is
Forever beautiful and young
Everything you know
Just disappears
Fame and gold are nothing you can be sure
When there is no love in your heart
The choice is yours
Who you really want to be
Don’t be afraid of your destiny
So when you feel
That everything is lost
You need to know
There’s no life without fear

Tell me black or white
What colour is your life
Try to ask your heart
Who you really are

Every day we must fight with the wind
We have to live
All these things are just empty desire
’cause there’s no smoke without fire

Tell me black or white
What colour is your life
Try to ask your heart
Who you really are
Tell me black or white
What colour is your life
Try to ask your heart
What colour is your life

Występ i teledysk

Wybór reprezentanta

W październiku 2015 roku Telewizja Polska potwierdziła swój udział w kolejnej edycji konkursu. Początkowo do wiadomości publicznej podano informacje, że po raz kolejny reprezentant zostanie wybrany wewnętrznie. Z osób związanych z Telewizją Polską wiadomo, że miała to być Margaret z piosenką „Cool me down”, tym bardziej, że zarówno przez fanów Eurowizji, jak i osoby związane z redakcją rozrywki TVP była uważana za idealną kandydatkę na ten konkurs i rozmowy z nią i jej managementem podejmowano już w 2014 i 2015 roku.. Wszystko zmieniło się po wyborach parlamentarnych, przeprowadzonych jesienią 2015 roku i zmianą władz nadawcy publicznego. W styczniu Centrum Prasowe TVP poinformowało, że na początku marca zostaną zorganizowane otwarte preselekcje pod nazwą Krajowe Eliminacje. Telewizja Polska wystosowała prośbę do wytwórni muzycznych, by te wytypowały artystów, którzy mogliby wziąć udział w koncercie. Według informacji uzyskanych od samego zespołu Taraka, zostali oni wskazani jako potencjalni kandydaci przez Polskie Radio. Czasu na zgłoszenia nie było wiele. TVP ogłosiła nabór 28 stycznia, a aplikacje można było nadsyłać do 8. lutego. Dokładnej liczby zgłoszeń nigdy nie poznaliśmy, jednak w mediach mówiło się o liczbie 90. W mediach głośno było o tym, że zainteresowanie udziałem w preselekcjach wyraziła Edyta Górniak, laureatka 2. miejsca w 39. Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie oraz Margaret z tanecznym utworem „Cool me down”. Po jego publikacji Polska w zakładach bukmacherskich znalazła się na pozycji lidera. 16. lutego w programie Świat się kręci została opublikowana lista dziewięciu artystów, którzy 5. marca stanęli do walki na scenie o bilet do Szwecji.

Lista:

 • Aleksandra Gintrowska – „Missing”
 • Dorota Osińska – „Universal”
 • Edyta Górniak – „Grateful”
 • Kasia Moś – „Addiction”
 • Margaret – „Cool Me Down”
 • Michał Szpak – „Color of Your Life”
 • Napoli – „My Universe”
 • Natalia Szroeder – „Lustra”
 • Taraka – „In the Rain”

W skład komisji konkursowej oceniającej utwory weszli: dziennikarz i komentator eurowizyjny Artur Orzech, dziennikarka Polskiego Radia Anna Will, dyrygent Zygmunt Kukla, dziennikarz i prezenter telewizyjny Robert Janowski oraz redaktor programu, Jaka to melodia? Waldemar Skowroński.

[foogallery id=”711″]

O zwycięstwie w sobotnim koncercie, zorganizowanym w siedzibie TVP 5. marca, decydowali tylko widzowie, którzy pierwszej miejsce przyznali Michałowi  Szpakowi – oddali na niego niemal 36% wszystkich głosów. Margaret z dorobkiem 24,7% zajęła drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium stanęła Edyta Górniak, zdobywając 18,5% głosów. Po konkursie pojawiło się dużo zarzutów, kierowanych w stronę Michała, a dotyczących rzekomego kupowania głosów. Ten jednak nie pozostawił złudzeń i w ostrych słowach odpowiedział na zarzuty:

„Wyniki zostały ogłoszone, każdy miał równe szanse. Darujcie więc sobie, drodzy przeciwnicy, bo biegu rzeki zawrócić nie można, tak jak i wyników głosowania, które okazały się dość niepodważalne. Teraz zamiast się wykłócać i wymyślać przedziwne teorie, skupmy się na tym, by spróbować stać się jednością”.

Kolejnym problemem, z którym zetknąć się Michał, było oskarżenie o plagiat przez fanów i media, jednak wytwórnia Sony Music, którą reprezentuje Michał Szpak, bardzo szybko zareagowała na zarzuty i wydała oświadczenie po tym, jak zleciła ekspertyzę jednemu z profesjonalnych muzyków.: „W obliczu pojawiających się zarzutów o plagiat w stosunku do piosenki „Color Of Your Life” Michała Szpaka (piosenki wyłonionej w preselekcjach, jako polski reprezentant w konkursie Eurowizji 2016), Sony Music Entertainment Poland zdecydowało się oddać utwór do dogłębnej analizy muzykologicznej. Informujemy, iż wynik profesjonalnej ekspertyzy przeprowadzonej przez niezależnego eksperta dr Rafała Rozmusa, cenionego muzykologa i kompozytora, jest jednoznaczny – piosenka nie jest plagiatem. (…) Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że nieuzasadnione publiczne oskarżanie autorów i wykonawców piosenki o plagiat stanowi naruszenie ich dóbr osobistych i może skutkować podjęciem przez nich kroków prawnych wobec osób rozpowszechniających takie nieprawdziwe informacje”, pisano wówczas.

[foogallery id=”718″]

Przygotowania do Eurowizji

Podczas wywiadów jak i konferencji prasowej w Sztokholmie Michał podkreślał, że swój eurowizyjny występ dedykuje swojej rok wcześniej zmarłej mamie.

Przed Krajowymi Eliminacjami mówiło się o bardzo dużych szansach Polski na zwycięstwo w Eurowizji. Bukmacherzy przed samym koncertem stawiali Polskę na 1. miejscu za sprawą uczestnictwa Margaret. Po wygranej Michała Polska zaczęła spadać w notowaniach, plasując się w połowie stawki.

W ramach przedkonkursowej promocji, artysta wziął udział w kilku koncertach promocyjnych, w tym w : Eurovision in Concert w Amsterdamie, Israel Calling w Tel Awiwie i London Eurovision Party w Londynie.

[foogallery id=”706″]

Na konkursie

Po przylocie do Sztokholmu Ambasada Polski zorganizowała przyjęcie powitalne dla polskiej delegacji, podczas którego Wiesław Tarka życzył powodzenia Michałowi. Na przyjęciu zjawiła się liczna Polonia zamieszkująca Sztokholm, zagraniczni fani i członkowie OGAE Polska.

Podczas występu Michałowi na scenie towarzyszył Kwartet OWEE w skład, którego wchodzą: Weronika Janik, Ewelina Osowska, Oliwia Kędziora, Ewa Leszczyńska oraz pianista Adrian Adamski.

[foogallery id=”745″]

Jurorem być

W trakcie Eurowizji 2016 jeden z członków OGAE Polska – Artur Zieliński – miał zaszczyt zasiąść w polskim jury w charakterze jednej z osób oceniających wszystkie konkursowe występy zarówno w półfinale, jak i finale widowiska.

„O samym fakcie dowiedziałem się na dzień przed próbą jurorską, kiedy to otrzymałem telefon z informacją, że mam się pojawić w siedzibie TVP w środę o godzinie 20:30. Po przybyciu na miejsce przywitałem się z osobami, które już tam się znajdowały. Była to reprezentantka Polski na Eurowizji 2015 w Wiedniu Monika Kuszyńska, muzyk i prywatnie mąż Moniki, Jakub Raczyński, dziennikarz Polskiego Radia Marcin Kusy oraz scenarzysta i reżyser festiwalu w Opolu Jacek Kęcik. Prócz wyżej wymienionych osób w studiu programu Świat się kręci (bo tam odbyła się cała procedura oglądania i głosowania) znajdowała się również osoba z ramienia TVP i pani notariusz, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Samo oglądanie konkursu nie różni się niczym od tego, co widzimy w telewizji. Cały koncert próby jurorskiej jest identyczny jak ten podczas półfinału czy finału. Każdy z jurorów otrzymał kartkę do głosowania. Była to bardzo prosta karta, na której były widoczne tylko nazwy państw i kolejność występów. Naszym zadaniem było oddanie karty z uszeregowanymi piosenkami od najlepszej do najgorszej. W przypadku remisów głosowaliśmy poprzez podniesienie ręki. Dla mnie, jako fana Eurowizji, który znał doskonale wcześniej te utwory, było to bardzo trudne zadanie, by na podstawie samych nazw państw uszeregować występy. Pamiętam, że pozostałe osoby często dopytywały, kto był z jakiego kraju. Dlatego przed samym finałem wpadłem na pomysł, żeby troszkę wszystkim pomóc i wydrukowałem karty, które co roku udostępniała widzom telewizja BBC. Na nich znajdowały się zdjęcia finalistów, ich nazwiska i tytuły piosenek. Pamiętam reakcję Moniki i Marcina, że był to genialny pomysł, bo dzięki tej ściągawce było im dużo łatwiej rozpoznawać występy (karta finałowa wyglądała identycznie jak półfinałowa). Wracając do remisów, był jeden, który zapadł mi szczególnie w pamięć. Dlaczego? Teraz, po trzech latach, mogę się przyznać, że Francja dzięki mnie otrzymała 1 punkt od polskiego jury. W trakcie oczekiwania na odczytanie naszych wyników, pani notariusz bardzo głośno powiedziała do osoby z TVP, że mamy remis o jeden punkt. Wtedy szybko poskładałem fakty, gdy została wyczytana Francja i Szwecja. W głosowaniu poprzez podniesienie ręki było 2:2 i to mój głos zdecydował o punkcie dla Amira. Cała procedura głosowania była bardzo profesjonalna i przebiegała bez zakłóceń. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że w składzie krajowych paneli jurorskich powinna zasiadać przynajmniej jedna osoba z kręgu eurowizyjnego. Powołując się na 2015 rok stwierdzili, że taka osoba dostarcza wielu ciekawostek i wyjaśnia niektóre niezrozumiałe elementy na scenie (np. ciąża Iry Losco, poszczególne elementy piosenki „Love, Love, Peace, Peace”).

[foogallery id=”766″]

Reakcje

Po zajęciu ósmego miejsca w konkursie w mediach pojawiło się wiele ciepłych słów kierowanych do Michała Szpaka. Sukcesu pogratulowali mu m.in. Kayah, Kinga Rusin, Rafał Maślak czy Karolina Korwin Piotrowska. Fanów zelektryzowały dwa wpisy w serwisie Twitter. Mowa tu o wypowiedzi muzyka Hoziera i autorki kultowej serii książek o Harrym Potterze – J.K.Rowling. Okazało się, że Duńczyk oraz mąż popularnej pisarki oddali swoje głosy na reprezentantka Polski.. Prócz słów uznania i podziwu, pojawiły się też głosy, że głosowanie jury jest polityczne i przez nie zajęliśmy 8. miejsce a nie na przykład trzecie (bo na tym znaleźliśmy się zgodnie z głosowaniem publiczności).
Po sukcesie na Eurowizji Michał Szpak zapowiadał trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych oraz Chinach.

[foogallery id=”727″]

Ciekawe wypowiedzi

Wywiad po zwycięstwie w krajowych eliminacjach:

– Czujesz presję? Nie odnieśliśmy sukcesu na Eurowizji od dwudziestu dwóch lat.

– Za bardzo wybiegasz w przyszłość. Będę się stresował, ale, jak to ja, dzień wcześniej. Zazwyczaj staram się wyznawać maksymę carpe diem, w czystej formie, czyli że jestem tu i teraz i cieszę się tym, co jest. Poza tym nie chcę pompować balonika oczekiwań”, wywiad dla Onet.pl, marzec 2016.

 

O planach promocyjnych przed Eurowizją:

„Tak, planowane są na pewno odwiedziny w Amsterdamie, Londynie, Rydze i z tego, co wiem, to w jakimś hiszpańskim mieście. Na chwilę obecną tyle wiem. Jeśli chodzi o same przygotowania, to są już mocno zaawansowane”, wywiad dla TVP.pl, marzec 2016.

 

O próbie jurorskiej przed półfinałem:

„Kosztuje nas to wszystkich uczestników dużo stresu, bardzo dużo. Emocje są nie do opisania! Energia, która płynie od tych ludzi ze sceny i od ekipy, która pracuje wokół tego, jest naprawdę niezwykła. Nie jestem w stanie tego ocenić. Ja uważam, że występ był całkiem spoko. Jutro na żywo zobaczycie, jak to wszystko wygląda!”, wywiad dla RMF.FM, maj 2016

 

Wywiad z Justyną Bulińską Levine – stylistką Michała:

„Na tydzień przed zmieniła się koncepcja stroju. Pierwotnie Michał miał wystąpić w bardzo długim, cimnofioletowym płaszczu, dodatkowo haftowanym złotem. Ta stylizacja była już szyta. Koniec końców stwierdził, że czerwony przynosi mu szczęście i chce marynarkę w tym kolorze. Przez to otrzymaliśmy jego strój dopiero na miejscu w Sztokholmie, ponieważ był szyty niemal do ostatniej chwili. Zresztą, przed preselekcjami również otrzymaliśmy marynarkę dopiero dzień wcześniej. On jej nawet nie widział, jedynie ja”, wywiad dla gala.pl, lipiec 2016.

 

Reakcja Michała po konkursie i plany koncertowe:

„To są takie emocje, które jeszcze we mnie siedzą i długo będą. Wygrałem, absolutnie. Trzecie miejsce od widzów, to miejsce, które liczy się dla mnie najbardziej. Najwięcej głosów dostałem z Belgii i Austrii. Fantastyczne jest to, że moja osoba została zauważona. Eurowizja przyczyniła się do mojego rozwoju. Teraz uda mi się pojechać na trasę do Chin. Pojawiły się również propozycje i zaproszenia na trasę do USA i Kanady. Mi marzy się trasa po Europie. Zobaczymy, jak to będzie”, wywiad dla „Dzień Dobry TVN”, maj 2016.

[foogallery id=”779″]

Wywiady z reprezentantem

Inne związki z Eurowizją

Jesienią 2017 roku Michał Szpak zasiadł w fotelu jurora programu The Voice of Poland. Pojawiły się wtedy spekulacje, że powróci on w kolejnym roku na konkursu organizowany wówczas w Lizbonie. Pogłoski te się nasiliły, gdy Michał wydał nowy singiel „Don’t poison your heart”. Podczas jednego z odcinków na żywo wykonał go w duecie ze swoją podopieczną, Martą Gałuszewską (wygrała całą edycję). Jednak przynależność do innych wytwórni muzycznych uniemożliwiły na realizację pomysłu. Marta wystąpiła w krajowych eliminacjach 2018, a Michał zasiadł w polskim jury, które przyznawało punkty w Lizbonie.

https://vod.tvp.pl/video/swiat-sie-kreci,16022016,24047565
https://vod.tvp.pl/video/swiat-sie-kreci,24022016,23883542
https://party.pl/newsy/michal-szpak-po-eurowizji-gwiazdy-go-chwala-a-gorniak-22309-r3/
https://eurowizja.org/michal-szpak-w-polskiej-ambasadzie/

Michał Szpak odpowiada na zarzuty o kupowanie głosów i plagiat piosenki! Ostro krytykuje konkurencjęe

Eurowizja 2016: Poznaliśmy skład polskiego jury. Wśród ekspertów zasiądzie znana piosenkarka


https://www.pudelek.pl/artykul/92723/szpak_o_dzisiejszym_finale_wystep_dedykuje_zmarlej_mamie/?fbclid=IwAR3PjLkv7yAUx_fXMJ8F3LqC9De-yKPrUh5Ou1S6L3jZfGLhW3KSrmLJnj4
Kto na Eurowizję? Trwają konsultacje
https://eurowizja.org/polska-potwierdza-udzial-w-61-konkursie-piosenki-eurowizji/?fbclid=IwAR37jg8yc_rQz3MNj6y4gelBfEJysno0LfZ5v5vQh9kXPPOGJ1BL-O7uWPk
http://centruminformacji.tvp.pl/21982056/telewizja-polska-potwierdza-udzial-w-przyszlorocznym-konkursie-piosenki-eurowizji-sztokholm-2016?fbclid=IwAR2Ju33eh61zCdpC-OM6jtdY2xCQ2Y1ECO_2lywLHpvkavrt3gSweFrWWos
https://www.gala.pl/artykul/jk-rowling-jej-maz-zaglosowal-na-michala-szpaka-nigdy-nie-znasz-drugiego-czlowieka?fbclid=IwAR2DXPOicxkHOdvvwzzuEfhrETxqX-UpZZLw-VmSSrjS9-_REg1L28dBymk
https://www.gala.pl/artykul/michal-szpak-podbije-chiny-i-usa-dzieki-eurowizji-quotczeka-mnie-tam-trasaquot?fbclid=IwAR3DTKN7a6ctJ4C6cuGP3mmgxIPv6ON0eZEh73PbrrUktColiz34mK-qQD4
https://kultura.onet.pl/muzyka/wywiady-i-artykuly/michal-szpak-nie-chce-pompowac-balonika-wywiad/5xn85lh
https://tygodnik.tvp.pl/24472217/michal-szpak-nie-nastawiam-sie-ze-wygram-chce-zdobyc-nie-glosy-tylko-serca-widzow
https://www.rmf.fm/magazyn/news,3941,eurowizja-michal-szpak-wystapil-juz-przed-jurorami-jakie-mieli-miny.html
https://www.gala.pl/artykul/justyna-bulinska-levine-stylistka-michala-szpaka-zdradza-nam-zdarza-sie-ze-michal-mnie-gryzie-i-l
https://www.gala.pl/artykul/michal-szpak-podbije-chiny-i-usa-dzieki-eurowizji-quotczeka-mnie-tam-trasaquot?fbclid=IwAR3DTKN7a6ctJ4C6cuGP3mmgxIPv6ON0eZEh73PbrrUktColiz34mK-qQD4

opracowanie rocznika: Artur Zieliński