• Konkurs

  55. Konkurs Piosenki Eurowizji

 • Data

  25, 27, 29 maja 2010 r.

 • Miejsce

  Telenor Arena, Oslo (Norwegia)

 • Slogan

  Share The Moment

 • Półfinał

  Pierwszy

 • Artysta

  Marcin Mroziński

 • Utwór

  Legenda

 • Autor tekstu

  Marcin Mroziński

 • Autor muzyki

  Marcin Nierubiec

 • Dyrygent

 • Pozycja startowa

  Półfinał: 9/17

  Finał: –

 • Zajęte miejsce / liczba krajów

  Półfinał: 13/17

  Finał: –

 • Zdobyte punkty

  Półfinał: 44 punkty

  Finał: –

 • Najwyższe noty

  Półfinał:
  Głosowanie telewidzów i jurorów: Siedem punktów: dwa razy (Francja, Niemcy)

  Sześć punktów: trzy razy (Albania, Belgia, Rosja)

Za lasem, za górą,
Żył raz rycerz Pawie Pióro.
Every day I think about tomorrow,
Wanna see my Princess much closer.
I’ve decided never feeling sorrow
I will share my heart when I find her.
I’ll be forever, ever and ever
Feeling this love ’till the day when I die.
Being together even no matter,
you didn’t want me to be by your side.
Z zamku porwał Pannę,
Pogoń dała skutki marne.
Lovely Princess
I am here to save you
Take my hand and say that you love me.
If you ever say it even lying
I will let you fly like a bird – free.
I’ll be forever, ever and ever
Feeling this love ’till the day when I die.
Being together even no matter,
You didn’t want me to be by your side.
I’ll be forever, ever and ever
Feeling this love ’till the day when I die.
Being together even no matter,
You didn’t want me to be by your side.
Morał z tego taki jest że
Nie spodobał się Rycerz jej.

Występ i teledysk

Wybór reprezentanta

6 listopada 2009 roku Telewizja Polska opublikowała na swojej stronie internetowej informację o rozpoczęciu naboru do koncertu Piosenka dla Europy 2010. Artyści, którzy chcieli reprezentować nasz kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji, mieli niewiele czasu na zgłoszenia, bowiem lista uczestników miała zostać opublikowana już 25 listopada. Początkowo na tej liście znalazło się czterech artystów: Zespół Dziewczyny, Anna Cyzon, Aneta Figiel i Zespół PIN, który w późniejszym czasie zrezygnował ze startu, tłumacząc się skupieniem nad tworzeniem materiału na nową płytę. Fani jednak doszukali się informacji, że utwór „PIN lady” łamał regulamin i został wykonany przed 1. października 2009 roku. Dwa dni po opublikowaniu pierwszych nazwisk TVP poinformowała o przyznaniu pierwszej dzikiej karty dla zespołu VIR. O swoich planach i chęci reprezentowania Polski w Oslo głośno mówił Marcin Mroziński, który już rok wcześniej próbował swoich sił z utworem „Never feel like this”, jednak komisja preselekcyjna nie dopuściła jego utworu do koncertu preselekcyjnego (według innych wersji, zgłoszenie miało nie dotrzeć nigdy do siedziby TVP/nie spełniać wymogów regulaminowych). W roku 2010 przygotował utwór „Legenda”, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem wśród fanów, którzy liczyli na dziką kartę dla Marcina. 11. grudnia, Telewizja Polska poinformowała, że kolejne dzikie karty otrzymały zespoły Sonic Lake i Nefer, a dziesięć dni później do stawki dołączyli jeszcze: Iwona Węgrowska, ZoSia i zespół Leszcze. Fani dość głośno i stanowczo wyrażali swoje niezadowolenie z powodu stawki konkursowej, ponieważ twierdzili, że utwór „Legenda” jest tym, czego potrzebuje Polska na Eurowizji. Uruchomiono specjalną petycję, pod którą zbierano podpisy, by Marcin Mroziński również otrzymał dziką kartę. Starania fanów przyniosły pożądany skutek i 27. Stycznia TVP podało do informacji publicznej, że ostatnim, dziesiątym uczestnikiem, został Marcin Mroziński.

W skład komisji konkursowej wchodzili: przewodniczący Wojciech Hoflik, członkowie: Maria Szabłowska, Paweł Sztompke, Krzysztof Szewczyk, Bolesław Pawica, Artur Orzech, Marek Lamprecht, Piotr Klatt, Mikołaj Dobrowolski, Tomasz Deszczyński.

14 lutego 2010 roku odbył się koncert „Piosenka dla Europy”, reprezentanta wybrano za pomocą systemu audiotele. Po raz pierwszy zdecydowano się uruchomić linie do głosowania wraz z pierwszym występem. „Legenda” zyskała największe poparcie wśród widzów i zdobyła ponad 33% głosów.

Przygotowania do Eurowizji

14 marca Marcin Mroziński wystąpił podczas koncertu eliminacyjnego BH Eurosong 2010 w Sarajewie, w trakcie którego wykonał bałkańską wersję utworu „Legenda”, będącą „ukłonem w stronę organizatorów”

W marcu również została opublikowana nowa wersja „Legendy”, wzbogacona o dodatkową warstwę muzyczną i instrumenty, w tym rozbudowane intro.

Projektantem strojów scenicznych polskiej delegacji był Rafał Orłowski, który przygotował dla chórzystek białe bluzki i spódnice z zielonymi pasami.

Na konkursie

25 maja odbył się pierwszy półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji w Oslo, w którym Marcin Mroziński wystąpił z dziewiątym numerem startowym, zdobywając łącznie 44 punkty i zajmując 13. miejsce.

Na scenie towarzyszyły mu tancerki: Paulina Andrzejewska, Oliwia Kukułka i chórzystki Weronika Bochat, Mirella Kostrzewa, Małgorzata Czaczkowska. Weronika Bochat stała się wtedy pierwszym w historii uczestnikiem dorosłej wersji Konkursu Piosenki Eurowizji, który wystąpił w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci (2004, zespół KWADro, piosenka „Łap życie”).

Motywem przewodnim występu było „jabłko”, które symbolizowało grzech Adama i Ewy. Za występ odpowiadał Dariusz Lewandowski.

Reakcje

Marcin Mroziński po udziale w Eurowizji zarzucał Telewizji Polskiej w wywiadach brak jakiegokolwiek wsparcia, szczególnie w kwestii reżyserii występu i finansowania przygotowań do konkursu. Twierdził, że w trakcie jednego ze spotkań po wygranych preselekcjach od Marii Makowskiej, ówczesnej szefowej delegacji, usłyszał jedynie o „szerokiem pakiecie wycieczek fakultatywnych”, który oferowali organizatorzy.

„Puka się do drzwi w Telewizji Polskiej mając nadzieje, że ktoś otworzy i powie: „Tak, pomożemy”. Tej pomocy nie ma. Powinien być ktoś, kto zajmuje się Eurowizją, ktoś kto się na tym zna, ktoś kto sprowadzi fajnych producentów – mówi Mroziński, który sam zajął się promocją swojego utworu: Ja przypłaciłem to kredytem na kilkadziesiąt tysięcy złotych, który spłacałem przez dwa lata. Bo pieniądze na promocje szły z mojej kieszeni”, podkreślał w rozmowie z Wideoportalem w 2012 roku.

Ciekawe wypowiedzi

„Eurowizja to jedno z najważniejszych wydarzeń mojego życia. Dzięki niej poznałem mnóstwo niesamowitych osób z całego świata, zarówno artystów, jak i sympatyków konkursu. Tak wiele osób wspierało mnie i dobrze mi życzyło… Poznałem również smak typowego internetowego hejtu, który mnie tylko wzmocnił. Przede wszystkim jednak Eurowizja to było mnóstwo ciężkiej pracy, ale i zabawy.

Podczas Eurowizji poznałem dużo ciekawych osób, z którymi mam kontakt do dziś. Aleksander Rybak, Niamh Kavanagh, Harel Skaat to tylko niektórzy z artystów, z którymi utrzymuję kontakt. Eurowizja jest jak jedna wielka rodzina, jeśli raz się zostanie do niej przyjętym, to fani i społeczność nigdy nie zapominają. Często fani piszą do mnie, czy wrócę. To miłe, że wciąż otrzymuję wiadomości na facebooku, instagramie, czy twitterze. Czy wrócę? Pewnie kiedyś tak. Na dzień dzisiejszy wiem jedno. Nie żałuję, że zgłosiłem swój utwór do konkursu, bo to jedna z najlepszych decyzji mojego życia. To pomogło mi też uwierzyć po raz kolejny, że marzenia naprawdę się spełniają”, wypowiedź dla eurowizja.org, luty 2016

„Powiem szczerze, że nie słucham „Legendy” ze swoimi nowymi utworami. Legenda została stworzona tylko i wyłącznie na Eurowizję. Teraz tworzę zupełnie coś innego. Wyjechałem do Londynu, gdzie kończę swoją płytę” – wywiad dla eurowizja.org podczas koncertu Save Hope, grudzień 2018

„Mój udział w finale do końca nie był pewien. Dwa tygodnie przed nim okazało się, że Telewizja Polska przyznała mi „dziką kartę” i w ten sposób znalazłem się w preselekcjach eurowizyjnych. Jest to zasługa ludzi, którzy walczyli, żeby piosenka „Legenda”, kompozycja Marcina Nierubca z moim tekstem, znalazła się w finale. Nastąpiło ogromne pospolite ruszenie wśród fanów Konkursu Piosenki Eurowizji. Zebrali się w grupy i zaczęli wysyłać do TVP petycje, maile, zapychać skrzynki mailowe z prośbami o uwzględnienie tego utworu w preselekcjach. Moja skrzynka była tak zapełniona, że nie mogłem dokopać się do maili prywatnych i zawodowych” – wywiad dla „Angory” z 2010 roku

„Kocham Konkurs Piosenki Eurowizji, od zawsze oglądam Eurowizję, stąd ten wybór był naturalny. Poza tym czuję, że fajne są powroty. W innych krajach obserwujemy powroty artystów eurowizyjnych, widzimy ich duże zmiany i rozwój” – wywiad dla eurowizja.org przed Krajowymi Eliminacjami 2017

„Jabłka symbolizują grzech Adama i Ewy. Jednak tym razem to nie Adam ugryzł jabłko, lecz Ewa, co spowodowało, że oboje zostali obciążeni grzechem i muszą walczyć o Adama”
„Chcę być blisko niej, może za blisko. Moja miłość jest chyba za mocna. Dziewczyny, które walczą o mnie, zabijają ją (…). Ona umiera w moich ramionach. Ja chciałbym być na zawsze przy niej, ale ona nie żyje, więc potrzebuję wybrać inną” – wywiad z dziennikarzem EurosongBe na temat próby przed półfinałem.

Inne związki z Eurowizją

Rok po swoim występie Marcin na specjalne zaproszenie organizatorów i OGAE Niemcy pojawił się w Dusseldorfie, by wspierać kolejną naszą reprezentantkę i przy okazji przywożąc dla niej oficjalny sceniczny strój.
W 2017 Marcin Fitch (nowy pseudonim Marcina Mrozińskiego) wziął udział w koncercie Krajowe Eliminacje, wykonując piosenkę „Fight for Us”. W stawce 10. utworów zajął miejsce siódme, uzyskując 6 punktów od jury i 2 punkty od widzów (obowiązywała skala 1-10). Marcin został oskarżony o plagiat piosenki Shawna Mendesa „Treat You Better”, jednak nie miały one charakteru oficjalnego, raczej plotek i pomówień.

 • http://web.archive.org/web/20120309045350/
 • http://www.eurowizja.org/v10_news.php?tag=Marcin%20Mrozinski
 • https://archive.is/JcyK8
 • https://archive.is/I0MI
 • https://archive.is/0Nlve
 • http://muzyka.wp.pl/title,VIR-otrzymal-dzika-karte-Pojada-na-Eurowizje,wid,553034,wiadomosc.html?ticaid=11d571&_ticrsn=5
 • http://muzyka.wp.pl/title,VIR-otrzymal-dzika-karte-Pojada-na-Eurowizje,wid,553034,wiadomosc.html?ticaid=11d571&_ticrsn=5
 • http://muzyka.wp.pl/title,Kolejni-kandydaci-na-Eurowizje-kolejna-wpadka,wid,554915,wiadomosc.html
 • https://eurovision.tv/story/poland-decides-on-valentine-s-day
 • https://www.youtube.com/watch?v=cETY6UcwamA
 • http://web.archive.org/web/20120303005226/
 • http://www.eurowizja.org/v10_news.php?id=5720
 • http://web.archive.org/web/20120315125233/
 • http://www.eurowizja.org/v10_news.php?id=5580
 • https://www.pudelek.pl/artykul/39185/szefowa_delegacji_jezdzila_na_eurowizje_dla_wycieczek/

opracowanie rocznika: Artur Zieliński